středa 9. listopadu 2016

RODINNÝ VÝLET

V sobotu 17.9. 2016 jsme se s rodinkou vydali na rodinný výlet. Původně jsme měli jet do Rakouska, k jezeru a trochu se projít po horách, ale jelikož už předpověď nebyla příliš příznivá, v pátek jsem cíl našeho výletu změnili a zúžili to pouze na ČR.  Naší první zastávkou byl hrad jménem Loket, který se nachází nedaleko Karlových Varů. Cesta tam trvala něco přes 2 hodiny. K našemu štěstí se rozpršelo právě ve chvíli, kdy jsme dorazili na místo. Protože jsme stejně šli na prohlídku samotného hradu, ani to tolik nevadilo. Musím říci, že hrad je opravdu veliký a občas jsme si říkali "Ještě další místnost, jako vážně?" Zvolili jsem prohlídku bez průvodce, jelikož na průvodce bychom tam museli čekat asi hodinu a to se nám opravdu nechtělo a takto jsem si mohli volit alespoň vlastní tempo a vůbec to, kam chceme jít. Mně osobně nejvíc zaujalo útrpné právo, jehož expozice byla dá se říci ve sklepech, kde původně bylo i vězení, takže jsem měli k nahlédnutí přímo i cely, kde byli vězni vězněni až do r. 1945. Tomu nasvědčovali i nápisy na zdech, které tam vyryli. Pomocí figurín bylo k vidění několik způsobu, jimiž se dříve trestalo, jako například natahováním na skřipec, věšením, lámáním kostí kolem, a mnoho dalšího. Abych nemluvila jen o tom ošklivém, mohli jsem vidět také rozsáhlou sbírku porcelánu, která obsahovala porcelánová zvířata, vázy, nádobí, ale i dýmky.   (Fotky interiéru hradu mám, avšak dávat sem kupř. fotky porcelánu mi nepřijde moc zajímavé:))

Naši druhou zastávkou byl krásný zámek v Bečově nad Teplou, který byl vybudován hned v bezprostřední blízkosti hradu, který ovšem není veřejnosti přístupný, jelikož je v katastrofálním stavu. Dříve v něm byla ubytovna pro horníky, což se na jeho stavu podepsalo. Krásný růžový zámek naopak přístupný je, kdy si můžete po příjezdu vybrat mezi dvěma okruhy prohlídky. My jsme zvolili kombinací obou, což v sobě zahrnovalo prohlídku zámeckého interiéru a relikviáře svatého Maura. Oproti hradu, kde byla ubytovna, v zámku byla dokonce několik let umístěna škola, což mělo také negativní vliv. V zámku byly vybudovány některé příčky a tak se dispozice místností pozměnily. Kvůli příčkám se kromě dvou kamen stala veškerá ostatní kamna nefunkční, jelikož vývody končily ve zdech a ani původní fresky na stropech či podlahy nebyly zachovány. Naopak všechny místnosti byly bohatě vybaveny krásným nábytkem, kterého bylo dříve až nadbytek. Rodina, která zámek vlastnila měla zálibu v hromadění věci a tak se v minulosti nábytek dokonce prodával na nádvoří, kus za 5Kč  Tak se dá předpokládat, že každá rodina, jež bydlí v tomto městě, má doma něco z toho zámku. Prohlédnout jsem si mohli krásnou knihovnu se stovkami původních svazků, několik salónků, kapli, která byla opravdu nádherná a konečně relikviář svatého Maura. Když se otevřely dveře k místnosti, kde je relikviář umístěn, viděli jsem pouze temnou místnost a uprostřed ní doslova zářící relikviář. Ten první moment byl doopravdy "wow", takovou nádheru jsem neviděla. Celou atmosféru ještě umocňovala taková duchovní hudba. Každý se rychle snažil ulovit si nějaké místo okolo vitríny s relikviářem a když jsem se koukla okolo sebe, každý měl pusu opravdu dokořán. V místnosti jsem pobyli asi 5-10 min, kdy se každý snažil zkoumat i ty nejmenší detaily a pak byla prohlídka definitivně ukončena. Jinak v celém zámku se smělo fotit, samozřejmě s výjimkou relikviáře, u kterého se bezpečnost dodržuje opravdu striktně. 
Takovou poslední menší zastávkou byl rybník, kterého jsem si všimla po cestě. Miluju lávky, mola, mosty ze dřeva..cokoliv tohoto typu a toho místa jsem si všimla právě díky lávce, kterou jsem ze silnice viděla. Nebylo to nějak úžasný a zajímavý, ale miluju procházky a přírodu a tak jsme tam prostě na chvíli zastavili, pořídili pár fotek, pokochali klidným prostředím a zase jeli. :)
 Tento výlet byl spíš takového historického rázu, než turistický, jak jsme původně chtěli. Ale musím říci, že výklad na zámku v Bečově nad Teplou mě vážně bavil, osvěžila jsem si trochu historii, která mě docela baví a byla to příjemně strávená sobota s rodinou, jen malá výtka co se týká počasí, ale tak třeba příště.:)

Žádné komentáře:

Okomentovat