sobota 15. července 2017

TOUR DE LONDONKonečně jsem se po týdnu dostala k promazání, úpravě a je z toho nový článek:)) 

Minulou neděli, to jest 9.7. 2017, jsem se vydala zase na "menší" procházku Londýnem za památkami. Takový ty klasiky jako Buckingham Palace, Big Ben, London Eye, St. Paul´s Cathedral, Tower Bridge, atd. Z oné "menší" procházky bylo nakonec necelých 30km, ale stálo to za to. I když si myslím, že z minulého léta má lepší fotky, snad se i tyto budou líbit. Ke konci už jsem byla i dost unavená, bylo docela horko a přestávala mít náladu cokoliv fotit. I přesto jsem se ale pokusila, ale už se prostě jen tolik nesnažila. Na konci srpna za mnou přijede mamka, takže tohle tour si dám ještě jednou a foťák s sebou potáhnu určitě zase, tak ještě něco pofotím:) Důležitý je, že jsem si to užila, zase si to vše obešla a viděla to na vlastní oči, fotky jsou už jen bonus. 
Je mi tu dobře a popravdě když se tu takhle pořád procházím a tohle tour si dávám bez jakékoliv mapy, doopravdy znám Londýn lépe jak Prahu, protože tu znám fakt minimálně, tak se tu cítím jak doma. Mít tu rodiny a kámoše z ČR, tak mi nic nechybí:) Snad se budou fotky líbit a enjoy:))


Last Sunday, 9.7. 2017, I went for a "smaller" walk around London to visit the famous places again. Among these famous places belong the classics like Buckingham Palace, Big Ben, the London Eye, St. Paul´s Cathedral, Tower Bridge, etc. From this "smaller" walk was almost 30 km walk at the end, but it was absolutely worth it. Even though my opinion I have better photos of London from the last summer, I hope you will like them. I was totally tired at the end of this walk and my photographing mood was at the freezing point. Despite of this fact I was still trying to take some pics, but I just did not do my best. My mum is coming at the end of August, so I'm going to have this tour again and I def take my camera with me again, so there will be more photos :) Important is that I really enjoyed it and visited these places again, the photos are just a bonus.
I feel really good in here and love it here so much. I also can tell I know London better than Prague, because I know Prague just for a little. Honestly I feel like at home here. If I had my family and friends from the Czech Republic here there would be nothing missing :) I hope you will like the photos and enjoy :))

OXFORD STREET PICCADILLY CIRCUS 


TRAFALGAR SQUARE
BUCKINGHAM PALACE


ST. JAMES´S PARK

WESTMINSTER ABBEY
BIG BEN


VIEW FROM WESTMINSTER BRIDGELONDON EYE

HOUSES OF PARLIAMENT AND BIG BEN  
 

SOMETHING FROM THE BANK OF THE RIVER THAMESHUNGERFORD BRIDGEST. PAUL´S CATHEDRAL AND MILLENNIUM BRIDGE


THE GLOBE 
A MARKET SOMEWHERE BETWEEN ST. PAUL´S CATHEDRAL AND TOWER BRIDGETOWER BRIDGE AND TOWER


JUST A VERY NICE CONTRAST


THE MONUMENT


ST. PAUL´S CATHEDRALTHE ROYAL COURT OF JUSTICECOVENT GARDEN


CHINA TOWN

Žádné komentáře:

Okomentovat